Wycieczka do Zakładu Ozdób Choinkowych - Kamieniec Ząbkowicki


Wycieczka do Zakładu Ozdób Choinkowych  - Kamieniec Ząbkowicki

W czwartek 24 listopada 2016 r. klasa IIIa i IIIb  szkoły podstawowej  udała się na wycieczkę do zakładu produkcji bombek choinkowych w Kamieńcu Ząbkowickim. 

Dzieci na początku odwiedziły „dmuchalnię”, gdzie pracownik  dmuchacz szklany  ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym do temperatury 5000C ręcznie wytwarza przeróżne kształty.  Potem  dmuchacz oddziela  potrzebną długość i dmucha do danej wielkości i nadaje  kształt. Na naszych oczach ukazywały się przeźroczyste kule, szpice, grzybki, sople i serduszka. W dalszej części dzieci przeszły do dekoratorni. Mogły same sprawdzić możliwości i wyobraźnię dekoratorów. Dookoła były piękne, błyszczące, kolorowe, w różnych kształtach i wielkościach bombki. 

Następnie wzięliśmy udział w warsztatach, w czasie których ozdabialiśmy bombki wg własnego pomysłu. Bardzo podobała nam się ta praca, zwłaszcza obsypywanie bombek brokatem.

Później udaliśmy się na zakupy do przyzakładowego sklepu.  Każdy znalazł coś dla siebie. Jedni kupili wielkie kule, a inni wybrali zabawne bałwanki, serca i dzwonki a pracownice  dopisywały imienną dedykację dla bliskich.

Wróciliśmy do Skoroszyc bardzo zadowoleni i pełni wspaniałych wrażeń. Każdy dostał na pamiątkę bombkę ze swoim imieniem oraz te, które własnoręcznie pomalował w czasie warsztatów.

Wkrótce święta, a na  choinkach błyszczeć będą nasze własnoręcznie ozdobione bombki.

 Opracowanie i zdjęcia: Grażyna Chmielecka

 

Trochę historii….

Bombka (w niektórych regionach Polski bańka) – ozdoba choinkowa wykonana zazwyczaj z cienkiego szkła. Bombki często są ręcznie malowane i posrebrzane od wewnątrz. Początki ich produkcji datuje się na 1847 rok. Pierwsze bombki zostały wykonane w Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Według legendy rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje czyli orzechy, jabłka czy cukierki.

Pierwsze choinkowe bombki pojawiły się w Polsce w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo wzbogacało się o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajaców. Zabawki choinkowe pierwotnie sprowadzano z zagranicy, a ich prawdziwym zagłębiem była Norymberga. Ozdoby stamtąd upowszechniły się w Polsce do tego stopnia, że zaczęły podnosić się protesty przeciwko modzie na tę cudzoziemszczyznę.

Polska to potentat w produkcji ręcznie robionych bombek. Niemal cała produkcja trafia na eksport, głównie do USA, ale także do Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Australii, Nowej Zelandii i RPA.

  • Data aktualizacji: 2020-07-21 16:15
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 206 497