Przedszkole

Pierwsze tygodnie w placówce: jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola

Tekst źródłowy

Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola: praktyczne wskazówki

Oswajanie się z nową sytuacją możesz rozpocząć już na kilka tygodni przed rozpoczęciem adaptacji. Rytuały i rozmowy wplecione w codzienność to świetny sposób na emocjonalne przygotowanie malucha. Jeśli chcesz ułatwić dziecku przyzwyczajanie się do nowej sytuacji, w pierwszej kolejności wypróbuj poniższe wskazówki:

  • Opowiadaj maluchowi o przedszkolu i nastrajaj go pozytywnie na czekające go tam przeżycia. Wbrew pozorom tę technikę możesz stosować nawet z rocznym dzieckiem, przygotowującym się do żłobka. Ogromnie pomocne okaże się tu czytanie na głos książeczek zajmujących się tym tematem i wspólne oglądanie obrazków (np. Tosia i Julek idą do przedszkola, Spot idzie do żłobka, Mysia w przedszkolu, Rok w przedszkolu, Pospiesz się Albercie i wiele innych).

  • Nieco starsze dzieci będą zachwycone, gdy zaangażujesz je w bezpośrednie przygotowania do ich wielkiego dnia. Pozwól latorośli samodzielnie wybrać rzeczy do przedszkola, np. plecak, śniadaniówkę czy kapcie.

  • Spróbuj stopniowo przyzwyczajać pociechę do przyszłej rutyny, np. każdego dnia budząc ją trochę wcześniej.

  • Jeśli masz taką możliwość, sprawdź, jak twoje dziecko radzi sobie z rozstaniami. Przykładowo, roczniak lub dwulatek może zostać przez kilka godzin z babcią lub dziadkiem, a starszak nawet zostać u nich na noc. Taki eksperyment przeprowadź jednak przed rozpoczęciem adaptacji, a nie w jej trakcie, gdyż wtedy dziecko potrzebuje dużo przewidywalności i spokoju.

  • Wymyślcie i przećwiczcie swój własny rytuał pożegnaln. Może nim być zabawne powiedzonko lub określony gest, np. piątka lub żółwik. Postaraj się przy tym nie przeciągać momentu rozłąki, by nie dezorientować malucha.

  • To normalne, że z początku rozstaniom będą towarzyszyć łzy, smutek a nawet złość dziecka. Ważne, by zachować zimną krew i zapewnić malucha, że jest bezpieczny, a „

    mama/tata zawsze wraca”. Ten prosty komunikat potrafi zdziałać cuda. Jeśli chcesz ułatwić dziecku orientację w czasie, powiedz, że odbierzesz ją po drzemce/obiedzie/podwieczorku itp.

  • Rozmawiaj z maluchem o tym co wydarzyło się w placówce. W ten sposób pomożesz mu przepracować trudne emocje i lepiej przygotować się na kolejne wyzwania.

  • Odłóż na bok inne plany, intensywne aktywności czy rodzinne spotkania. Podczas pierwszych dni w placówce dziecko może być przebodźcowane, rozdrażnione lub po prostu zmęczone. Postaw na dużo bliskości, odpoczynku i podążania za potrzebami malca.