Kolejnym dużym sukcesem dla naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skoroszycach zakończyła się III edycja konkursu organizowanego przez Narodowy Bank Polski pt. ZŁOTE SZKOŁY NBP. Szkoła nasza zdobyła jedną z głównych nagród na najlepiej wykonane zadania w projekcie.
Zadaniami naszego szkolnego zespołu było zorganizowanie trzech przedsięwzięć, a mianowicie:
Zadanie polegało na przeprowadzeniu lekcji na temat „Poznajemy bank centralny” w ramach dowolnego przedmiotu. Lekcja miała charakter interdyscyplinarny, tzn. łączyła tematykę ekonomii z innymi dziedzinami wiedzy. Lekcja została przeprowadzona przez 2 nauczycieli i zawierała treści z ekonomii, języka polskiego i chemii. Na lekcji można było dowiedzieć się, czym bank centralny różni się od innych banków oraz jaką rolę pełni NBP w polskim systemie bankowym. Dodatkowo uczniowie poznali jakie są zabezpieczenia polskich banknotów i sprawdzić, z czego zrobione są monety.
Zadanie polegało na organizacji debaty na temat „Poznajemy bank centralny” z zaangażowaniem jak największej liczby uczestników. Wybraliśmy debatę panelową. Debata była zorganizowana z udziałem uczniów, nauczycieli oraz seniorów z klubu SENIOR PLUS z gminy Skoroszyce. W debacie udział wziął ekspert z Wyzszej Szkoły Bankowej w Opolu pan Damian Kazimierczak.
Zadanie to polegało na przygotowaniu i przeprowadzeniu przez uczniów należących do drużyny zajęć edukacyjnych dla uczestników, które dotyczyły tematu „Poznajemy bank centralny”. Warsztat poprowadzony był z wykorzystaniem metody lekcji odwróconej z użyciem materiałów edukacyjnych takich jak prezentacja, karty pracy. W warsztacie udział wzięli uczniowie klasy 7.
Z każdej działalności został nakręcony krótki film oraz sprawozdanie. Filmy dostępne są na stronie www.zs.skoroszyce.pl w zakładce ZŁOTE SZKOŁY linki do filmów również poniżej:
Nagrodami w konkursie oprócz dyplomów, certyfikatów, podziękowań jest piękny okolicznościowy medal oraz tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO przyznany nam po raz trzeci.
Otrzymaliśmy również nagrode finansową w wysokości 2000 złotych.
Oprócz w/w dodatkową gratyfikacją jest satysfakcja naszych uczniów i nauczycieli z dobrze wykonanej pracy, a zdobyta w ramach projektu wiedza ekonomiczna bedzie w przyszłości z dużym pożytkiem wykorzystana.
W projekcie brali udział:
Uczniowie: Należna Emilia, Skaza Maja, Stasica Kamil, Olszyński Kamil, Haręża Alicja, Żabnicki Filip, Szczotka patrk, Strzałka Bartosz, Kazimierczak Julia, Maj Michał, Galar Zuzanna, Połednik Magdalena, Mrozek Antonina, Kraus Hanna , Karpa julia, białożyt Emilia, Papierz Oliwia.
Nauczyciele: Dzierża Anna, Osiadły Piotr, Gruchacz Olga, Mucha Joanna, Serafin Bernadeta, Smagoń Beata, Latała Gabriela.
Koordynator projektu w szkole: Zbigniew Lis