data wydruku: 2024-11-23 17:21:13
Zespół Szkolno-Przedszkolny   im. Komisji Edukacji Narodowej w Skoroszycach

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skoroszycach

e-mail: bok@pro3w.pl www: zs.skoroszyce.pl

AKTUALNOŚCI 2018/2019

Nawiązanie współpracy z Polską Szkołą w Swords - Irlandia

Nawiązanie współpracy z Polską Szkołą w Swords - Irlandia

Swords to średniej wielkości, spokojne miasteczko położone kilkanaście kilometrów od Dublina, stolicy Irlandii. Mieszka w nim bardzo duża grupa Polaków.

Polska Szkoła w Swords powstała w 2015 roku w bardzo prosty sposób, a konkretnie - wzięła się z marzenia!

Marzenia pewnej mamy o odpowiedniej szkole dla jej dzieci. Szkole, która byłaby wspaniałą przygodą a nie udręką, w której wiedza przekazywana byłaby w sposób aktywny i atrakcyjny, której program byłby dostosowany do irlandzkich realiów.

W tym momencie szkoła zapewnia naukę języka polskiego dla 200 polskich dzieci z Swords i okolicy.

W szkole przygodę z językiem polskim dzieci rozpoczynają już od przedszkola i kontynuują naukę do klasy VI-ej.

Założycielem szkoły jest Pani Kinga Giero

Kadra składa się z czternastu wykwalifikowanych pedagogów.

Nauczyciele pracę w szkole traktują jako misję, jest to dla nich ogromna radość i satysfakcja. Większość dzieci uczęszczających na zajęcia do szkoły urodziła się w Irlandii. Pracując z dzieciakami pragną przekazać im wiedzę o kraju, z którego pochodzą ich rodzice, babcie, dziadkowie, ciocie, kuzyni itd, wzbudzić w nich miłość do naszego kraju. Pokazać im, że Polska to piękny kraj, ze wzruszającą historią. Priorytetem dla Nich jest nauka czytania i poprawnego pisania w języku polskim.

Dzieci uczęszczają do szkoły w soboty, jest to dla nich szósty dzień w szkole, ponieważ na co dzień chodzą do szkół irlandzkich. Nauczyciele uczą nie tylko języka polskiego, wzbudzają w dzieciach uczucia patriotyczne, zapoznają je z tradycjami i kulturą naszego kraju. Wplatają w zajęcia elementy geografii i historii. Nawiązali współpracę z polskim zespołem folkowym „Koniczyna” oraz z polską grupą teatralną z Dublina

Celem szkoły jest również integracja polskiej społeczności. Organizują różne imprezy, największą jest piknik rodzinny w czerwcu.

Mając na uwadze dobro dzieci jak również pomoc nauczycielom w ich ciężkiej pracy, gdyż nie posiadali żadnych materiałów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych w języku polskim, które pomogłyby im w nauczaniu jak również zachęciły dzieci do wypożyczania ich do domu celem doskonalenia języka ojczystego, postanowiliśmy nawiązać współpracę ze szkołą w Swords.

Dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom, którzy w znaczącym stopniu przyczynili się do zbiórki i przekazania książek dla dzieci ze szkoły w Swords.

Koordynatorzy współpracy

Beata Doskocz-Kaleta

Halina Zięba

Oto fragment listu jaki dostaliśmy, gdy nasza przesyłka dotarła na miejsce.

Szkoła w Skoroszycach jest pierwszą szkołą, z którą nawiązaliśmy współpracę. Dzieci czekały z niecierpliwością na książki i listy od uczniów z Polski. Jesteśmy wszyscy wzruszeni i zachwyceni. Jest to dla naszej małej szkolnej społeczności przeogromna radość. Dziękujemy z całego serca za przesyłki, które otrzymaliśmy. Ta wspaniała współpraca, którą nawiązaliśmy, ogromnie nas wszystkich motywuje do dalszych działań. Mamy nadzieję, że będziemy w stałym kontakcie. Zarówno my, nauczyciele, jak i dzieci, które zafascynowane

były ilością przepięknych książek i listów, chcemy nadal utrzymywać kontakt ze szkołą w Skoroszycach. Dzieci proszą o zdjęcia uczniów ze Skoroszyc.

Wszystkie materiały dla nauczycieli są dla nas bezcenne, DZIĘKUJEMY!!!!

Dzieci od razu wypożyczyły wszystkie książki. Radość w ich oczach przy otwieraniu paczek... nie da się tęgo słowami opisać, ani zdjęcia tego nie pokażą.

Wspaniałe wydania przepięknych bajek...

Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom, którzy wspierają nas w naszej misji. Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu.

W ramach wdzięczności, dzieci z naszej szkoły napisały listy i również mamy niespodziankę, którą niebawem prześlemy.

Liczymy na długotrwałą współpracę. Być może uda nam się zorganizować wymianę uczniowską??? Myślimy nad konkursami korespondencyjnymi. Uczniowie z Irlandii po polsku, uczniowie z Polski po angielsku. Mamy wiele pomysłów i liczymy na owocną współpracę oraz dobra zabawę.

Pozdrawiamy:

Grono pedagogiczne:

Pani dyr. Kinga

Joanna, Kmaila, Justyna, Paulina, Basia, Karolina I, Karolina II, Wiola, Ula, Maja, Michał, Aganieszka I, Agnieszka II, OlaJ

Koordynatorzy współpracy

Kamila Kowalczyk

Justyna Szweda