AKTUALNOŚCI 2017/2018 / NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM - UROCZYSTOŚCI W STARYM GRODKOWIE


20170909_115354.jpg, Stary Grodków 2017
Stary Grodków 2017 

„Nie dajmy zginąć poległym”. (Zbigniew Herbert)

Dnia 9 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami panią Bernadeta Serafin i panią Agnieszką Słaboń, uczestniczyli w obchodach 71 rocznicy dokonania mordu na żołnierzach Henryka Flamego „Bartka” przez komunistów. Nasz poczet sztandarowy w składzie: Oliwia Ziętek, Zuzanna Słaboń, Michał Lachowicz, Natalia Derkacz, Ewa Derkacz i Wojciech Dendewicz, godnie reprezentował szkołę w tak podniosłej dla naszej społeczności uroczystości.

W 1946 roku w okolicach Starego Grodkowa komuniści podstępnie zwabili, a potem wymordowali oddział żołnierzy Henryka Flamego „Bartka”. Po kilku latach poszukiwań zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN, odnalazł szczątki oddziału „Bartka”.

Wraz z władzami samorządowymi, rodzinami ofiar, wieloma dostojnymi gośćmi oraz mieszkańcami naszej gminy, nasza delegacja wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej na lotnisku w Starym Grodkowie w intencji zamordowanych żołnierzy oraz apelu poległych na „Polanie śmierci”.

  • Data aktualizacji: 2018-07-19 20:17
  • |
  • Licznik odwiedzin: 647 639